Menu Zavřít
Úvod Ovocné Netradiční Rakytník řešetlákový PODRUGA

Rakytník řešetlákový PODRUGA

134 Kč
bez DPH: 119,64 Kč
Skladem 3 ks
Katalogové číslo: 600105

Hippophae rhamnoides PODRUGA

K0,5

Středně raná odrůda, dozrává v druhé polovině července, je téměř bez trnů, byla vyšlechtěna v Rusku. Keř je kompaktní, spíše nižšího vzrůstu, s tenkými, rovnými větvemi. Plody jsou středně velké (0,8 g), oranžové, oválné s dlouhou stopkou. Sklizeň je snadná. Plody mají jemnou slupku se středně dlouhou stopkou a jdou lehce odtrhnout. Chuť je středně sladká.

Ve 100 g plodů je obsaženo:

 


  • celkový obsah kyselin: 1,7 g

  • celkový obsah cukrů: 6,8 g

  • celkový obsah oleje: 6,4 g

  • kyselina askorbová (vitamin C): 89 mg

  • karoteny: 20 mg


  •  

 

Odrůda má univerzální využití, je velmi úrodná. Pětiletá výsadba dává 11,9 t plodů/ha. Má vysokou odolnost proti poklesu teplot.

V našich podmínkách se svým nižším vzrůstem bude velmi vhodná pro zahrádkáře.

Rakytník je keř s úzkými, stříbřitými listy. Dle odrůd dorůstá asi 2,5 až 3 m výšky. Koření velmi široce, takže po zakořenění snese i dost sucha. Na kořenech jsou hlízkové bakterie, které poutají vzdušný dusík. Plodí nejpozději třetím rokem po výsadbě. Je naprosto mrazu odolný. Je to rostlina dvoudomá, tedy plodný keř musí mít opylovače. Ve výsadbě stačí jeden opylovač na 10 rostlin, pyl se přenáší větrem, opylovač vždy po větru. Plody zrají v září až v říjnu.

Pěstování a využití


Rakytník dobře roste v každé půdě. Nesnese trvalé zamokření nebo zasolení. Při zavlažování a přihnojování přináší vysoké výnosy. Spon výsadby 2,5 m x 3 m. Přidat při výsadbě dobrý kompost a superfosfát se vyplatí. Nesnáší zastínění, potom neplodí. Sklizeň plodů ručně je velmi náročná. Plody je nejlépe odřezat i s větévkami, dát do PE sáčku do mrazáku, více než -20 °C. Druhý den se nárazem na podložku plody oddělí a vysypou ze sáčku. Aby sklizeň byla každoroční, je nutné plodové keře mít dva a sklizeň řezem střídat, nebo každý rok sklízet jen polovinu keře. Řezat jen výhony do prům. 1 cm.

Využití plodů je mnohostranné, šťáva, dřeň, kombinace s jinými druhy ovoce, broskve, hrušky, jablka aj.

Příprava oleje

Plody buď čerstvé nebo rozmrzlé se rozmělní v mixeru a přes síto se přecedí šťáva, která se dále použije buď čerstvá s vodou a cukrem, nebo různé kombinace s ovocem a konzervuje se či zmrazí. Slupky a semena, která zbudou na sítku se šetrně usuší (do 40 °C) Suchá hmota se uchová v PE sáčku v lednici. Když je třeba tak se suché plody rozdrtí v mixerovém kávomlýnku. Drť se maceruje v poměru 1:2-3 v temnu při pokojové teplotě dobrým olejem olivovým či slunečnicovým a denně se promíchává. Asi po týdnu se směs přes plátno přeždímá. Olej dostane krásnou barvu. Na žaludeční vředy - 3x denně lžičku oleje nalačno a po 10 dnech jsou zhojeny. Látky v rakytníkovém oleji působí baktericidně na Helicobakter pylori (na původce nemoci) a komplex vit. F regeneruje žaludeční sliznici, která se dokonale zahojí. 1 lžička 1 x denně, to je dávka "olejových" vitamínů denní potřeby pro dospělou osobu. V domovině rakytníku ve střední Asii se říká, že koně mají po rakytníku hladkou a lesklou srst a lidé jasné oko.

Obsah látek

V dužině plodů, slupce i v semenech se nachází olej, který se používá při spáleninách, omrzlinách, žaludečních vředech, chorobách střevních cest a regeneraci tkání při ozařování.

V plodech je velké množství karotenu a mnoho organických kyselin i vitamínů C, B 1, B 2, B 6, P, K, E, F, cholin a také aminokyseliny, alamin, fenylalamin, glutanin, cystein, leicin, betamin, serotonin, pektin a též elementy z nichž rozhodující jsou Fe, K, Mn, S, B, Cu, Ni, Ca, T, Al aj. Šťáva z plodů stimuluje trávící funkci žaludku, sleziny, dvanácterníku, tvorbu krve, zvyšuje bioelektrickou aktivitu srdce.

Rakytník je unikátní rostlina se širokou paletou cenných látek, které čekají na využití.

Zdroj informací z www.rakytnik.com  - zahradnictví ADAVO Velký Osek - náš dvorní dodavatel sazenic rakytníků.