Juglans regia APOLLO
Konzumní zralost: v druhé polovině září
Sklizeň: v druhé polovině září
Tvar plodu: velký, vejčitý, jádro velké, vyplňuje celou skořápku
Barva plodu: skořápka žlutohnědá, osemení žlutě zbarvené
Dužnina: jádro dobré osobité chuti
Opylovač: Jupiter
Růst: středně bujný, vznosná široce kulovitá koruna
Kořenový bal: kontejner
Apollo je odrůda ořechů vyšlechtěna v České republice. Vyžaduje teplé, otevřené polohy a hlubší půdy s dostatkem vláhy. Růst je středně bujný, korunu vytváří vznosnou, široce kulovitou. Plody ořešáku Apollo jsou velké polopapíráky vejčitého tvaru. Slupka je zelená se světlejšími tečkami. Skořápka je polopapírová, téměř hladká, málo zvrásnělá. Chuť jádra dobrá, osobitá, při delším skladování dobrou chuť ztrácí. Plodnost je brzká, střední a téměř pravidelná. Dozrává v druhé polovině září. Ve vlhčích letech trpí bakteriózou. Jádro obsahuje větší množství vody, nutno začít zavčas vysušovat. Opylovač pro tuto odrůdu je odrůda Jupiter.
Ořechy a jejich účinky: Pomáhají při léčbě astmatu a revmatoidní artritidy. Obsahují arginin, který udržuje pružné cévy. Zabraňují ztrátě paměti a zlepšují paměť. Dále obsahují kyselinu ellagovou, která má silné protirakovinné účinky. Chrání oběhovou soustavu. Pomáhají při léčbě kožních onemocnění, jako je psoriáza a ekzém. Zlepšují stav pokožky a vlasů.
Výsadba: Ořešáky vysazujeme především na podzim, lze je vysazovat ale i na jaře, kontejnerované stromy lze sadit téměř po celý rok. Stromy vysazujeme tak hluboko, aby místo srůstu roubu s podnoží bylo zároveň s úrovní terénu nebo 2 - 3 cm nad úrovní. Stromky uvazujeme ke kůlu a dbáme na důkladné zalití.
Řez: Provádíme pouze na jaře, záleží na sázeném tvaru. Pokud se jedná o špičák (jeden výhon bez rozvětvení), provedeme řez na korunku ve výšce plánovaného rozvětvení, u ořechů obvykle ve výšce okolo 170 cm. Pokud špičák nedosahuje takové výšky, necháme řez na další rok a odstraňujeme pouze případný boční obrost. Pokud má stromek již založenou korunku, zastřihneme tak, že ponecháme terminál a 4 - 5 kosterních větví, které nezakracujeme.
Ochrana: Provádí se proti chorobě antraknóza (hnědnutí listů ořešáku), používají se mědnaté přípravky, které se aplikují začátkem června.