Arctostaphylos uva-ursi
Medvědice roste v horském pásmu a vyšších nadmořských výškách, na skalnatých náhorních loukách nebo v jehličnatých řidších lesích, případně v křovinách, zejména v porostech borůvky. Upřednostňuje vyhřáté, mírně suché a mírně kyselé půdy, písečnatě hlinité, kamenité, středně hluboké až plytké. Je odolná proti vysychání půdy.
Mrazuvzdorná do - 45°C (zóna 2)
V přírodě patří ke chráněným rostlinám.
Plody - červené bobule - dozrávají na podzim.
Léčivá část jsou na jaře sbírané, usušené listy z nichž se připravuje čaj. Ten má antibakteriální, protizánětlivé účinky. Léčí zejména:
Užívání konzultujte s lékařem, nedoporučuje se dlouhodobé používání, nevhodné pro těhotné ženy. Medvědice je také součástí pleťových kosmetických přípravků.
Zajímavost: američtí indiáni je používali i pro obřadní účely jako tzv. věšteckou bylinu. Pojmenovali ji jako "kinni-kinnick" a ve směsi s tabákem jí kouřili nebo samotnou používali jako vykuřovadlo k navození povznášejících psychických stavů, jako stimulant pro věštění a vizionářské sny. Některé prameny uvádějí, že kouření listů medvědice napomohou při odvykání kouření tabáku a závislosti na nikotinu.
Patří mezi tzv. barvící byliny, přičemž pro tyto účely se používají suché listy. Za použití kamence jako mořidla získáme fialovočernou barvu. Za použití železa jako mořidla získáme barvu černou jako uhel.