Nová remontantní odrůda se světle žlutými až tmavě oranžovými plody vynikající chuti Celý popis
Rubus Jantar, K1
Konzumní zralost: červen, srpen - říjen
Sklizeň: červen, srpen - říjen
Tvar plodu: středně velký kulatý
Barva plodu: světle žlutá, v plné zralosti až tmavě oranžová, lesklá
Dužnina: velmi sladká, aromatická, výborná, pronikavá
Použití: dezertní odrůda, přímý konzum
Růst: vzpřímený, dosahuje 1 - 1,5 metru
Jantar je dezertní odrůda vyšlechtěna v Polsku se středně velkými kulovitými plody. Barvu mají světle žlutou, v plné zralosti až tmavě oranžovou, lesklou. Dužina je velmi sladká, aromatická, výborná, pronikavá. První sklizeň je v červnu, druhá nastává od srpna až do října. Jantar roste vzpřímeně a tvoří šlahouny dlouhé 1 - 1,5 metru. Výborná dezertní odrůda vhodná především k přímému konzumu.
Maliny a jejich účinky: Obsahují kyselinu ellagovou, která snižuje hladinu cholesterolu v krvi, pomáhají při hojení ran a snižují riziko vzniku kardiovaskulárních onemocnění. Dodávají vlasům lesk a objem, pomáhají při poruchách zraku, šerosleposti a očních chorobách. Pomáhají při krvácení z nosu a dásní, zmírňují silné menstruační krvácení. Zmírňují problémy s močovým měchýřem a ledvinami. Jsou bohatým zdrojem vitamínu C, vlákniny a podporují trávení. Působí antibakteriálně a protivirově, zmírňují bolestivé projevy artritidy.
Výsadba: Sazenice vysazujeme na podzim nebo na jaře do dobře připravené půdy. V případě vysazování kontejnerových sazenic je termín libovolný. Balové rostliny vyjmeme ze sáčku, vytřepeme zeminu a sazenici namočíme přes noc do vody. Maliníky a ostružníky sázíme jednotlivě na vzdálenost 0,7 - 1 m v řádku k připravené konstrukci. Po výsadbě seřízneme na dva až tři pupeny, pokud nejsou, zakrátíme těsně nad zemí. Rostliny vyženou výhony z kořenových oček. Rostliny během vegetace tvoří dlouhé výhony, které se proti ohýbání uvazují na předem napnutý drát. Na začátku vegetace přihnojujeme plnými hnojivy jako je například Cererit.
Řez: Provádíme každoročně po sklizni, odstraníme slabé a přebytečné výhony, dvouleté odstraníme hned nad zemí, jednoleté zkrátíme o 1/3. Ponecháme pouze 6 – 8 výhonů, kterým na jaře zakrátíme vrcholky.