Černoplodá odrůda maliny s velmi dobrou chutí Celý popis
Konzumní zralost: červenec - srpen
Sklizeň: červenec - srpen
Tvar plodu: menší až středně velký kulatý
Barva plodu: fialovočerná až černá, ojíněná
Dužnina: lehce kyselá až nasládlá, lahodná
Použití: přímý konzum, dezerty, šťávy
Růst: velmi silný, vytváří až 4m dlouhé šlahouny, potřebuje oporu a vyvázat výhony
Černý maliník Bristol roste velmi silně, vytváří dlouhé šlahouny až 4 m, vyžaduje oporu. Výhony jsou silně ojíněné, středně až hustě otrněné. Maliny plodí hlavně na dvouletých výhonech, v srpnu se objevují plody i na jednoletých výhonech. Plody jsou menší až středně velké, kulaté, fialovočerné až černé barvy, ojíněné. Chuťově velmi dobré, lehce kyselé, lahodné, při přezrání sladké. Plodnost je středně velká. Na agrotechniku je odrůda Bristol nenáročná.
Maliny a jejich účinky: Obsahují kyselinu ellagovou, která snižuje hladinu cholesterolu v krvi, pomáhají při hojení ran a snižují riziko vzniku kardiovaskulárních onemocnění. Dodávají vlasům lesk a objem, pomáhají při poruchách zraku, šerosleposti a očních chorobách. Pomáhají při krvácení z nosu a dásní, zmírňují silné menstruační krvácení. Zmírňují problémy s močovým měchýřem a ledvinami. Jsou bohatým zdrojem vitamínu C, vlákniny a podporují trávení. Působí antibakteriálně a protivirově, zmírňují bolestivé projevy artritidy.
Výsadba: Sazenice vysazujeme na podzim nebo na jaře do dobře připravené půdy. V případě vysazování kontejnerových sazenic je termín libovolný. Balové rostliny vyjmeme ze sáčku, vytřepeme zeminu a sazenici namočíme přes noc do vody. Maliníky a ostružníky sázíme jednotlivě na vzdálenost 0,7 - 1 m v řádku k připravené konstrukci. Po výsadbě seřízneme na dva až tři pupeny, pokud nejsou, zakrátíme těsně nad zemí. Rostliny vyženou výhony z kořenových oček. Rostliny během vegetace tvoří dlouhé výhony, které se proti ohýbání uvazují na předem napnutý drát. Na začátku vegetace přihnojujeme plnými hnojivy jako je například Cererit.
Řez: Provádíme každoročně po sklizni, odstraníme slabé a přebytečné výhony, dvouleté odstraníme hned nad zemí, jednoleté zkrátíme o 1/3. Ponecháme pouze 6 – 8 výhonů, kterým na jaře zakrátíme vrcholky.
Výška rostliny | K1 |
---|